Ayşegül Turan®

GörDuyÖğrenOkuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4 Tablet ve Cep Telefonu Uygulaması

Bilim Temelli Konuşma ve Dil Terapisi Uygulamaları

‘Konuşmak ve iletişim’ kurmak bir insan olma hakkıdır. Her yetişkin, bu hakkın gerçekleşebilmesi için, konuşma becerisini kazandıracak ve geliştirecek uygun şartları ve olanakları konuşma zorluğu olan kişiye sağlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülük sosyal ve vicdanidir. Bu yükümlülük konuşma becerisinin geliştirileceği ortam ve koşulların sağlanması; uygun materyallerin geliştirilmesi ve kullanılması yoluyla olabileceği gibi, konuşamayan çocuk ve yetişkine bu beceriyi öğretmek için harcanacak zaman yoluyla da olabilir.

Biz bu amaçla konuşma ve dil terapisi materyalleri geliştiriyoruz. Çünkü konuşma ve dil terapisi seanslarının başarısının yüzde ellisi insan faktörü ise yüzde ellisi de kullanılan malzemedir. Bunu bir örnek ile açıklayabilirim; ‘işitme kaybı olan bir çocuğu konuşturmaya çalışıyorsunuz diyelim’. Terapist / Eğitimci olarak bildiğiniz her şeyi uyguluyorsunuz fakat çocuk ilerlemiyor. Burada sorun sizde değil, çocuğun kullandığı işitme cihazında…cihaz uygun işitme eşiklerini çocuğa iletmiyor. Bu ve benzeri durumlar her konuşma ve dil terapisi seansının başarısı için geçerlidir. Kullandığınız materyal uygun değil ise çocukta ilerleme kaydedemezsiniz.

Bu sebeple bizler konuşma ve dil terapisi seansları için hem eğitimcilere hem de ebeveynlere yönelik en uygun dilbilim temelli materyalleri hazırlıyoruz. Bunu da Konuşma ve Dil Bozuklukları Uzmanı Ayşegül Turan®’ın otuz senelik deneyim ve bilgisi ışığında gerçekleştiriyoruz. GörDuyÖğren® Konuşma ve Dil Terapisi materyallerine ve mobil uygulamalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ayşegül Turan

Pediatrik Konuşma ve Dil Bozuklukları Uzmanı ve Klinik Dilbilimcidir. Uzmanlığını “Down Sendromlu Çocukların Konuşma Gelişimi” üzerine olan teziyle Hertfordshire Üniversitesi’nde (İngiltere) almıştır (2001). Yaklaşık otuz senedir çocuklarla dil ve konuşma terapisi seansları yapan Ayşegül Turan PEDİKO Konuşma ve Dil Terapisi Merkezinin kurucusu ve terapistidir. Daha fazla bilgi için; www.aysegulturan.com

 

İletişim: aysegul.turan@yahoo.com

Linda Nihan

Tasarımcı ve İllüstratör olan Linda Nihan 2008 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümünden mezun oldu. GörDuyÖğren® materyallerinin yapımında görsel dizayn danışmanlığını yapmıştır. Daha fazla bilgi için www.lindanihan.com