Ayşegül Turan®

GörDuyÖğrenOkuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4 Tablet ve Cep Telefonu Uygulaması

 

Bilim Temelli Konuşma ve Dil Terapisi Uygulamaları

Fonolojik Farkındalık nedir?


Fonolojik farkındalık öğrendiğimiz dil sisteminin (Türkçe) seslerini sürekli analiz eden ve değiştiren becerimizdir. Son bilimsel veriler, fonolojik farkındalığın okuma öğrenme becerisinde en önemli faktör olduğunu göstermiştir. Okuma öğrenirken veya öncesinde fonolojik beceriler üzerine çalışılması okuma başarısını arttırmaktadır.

Fonolojik farkındalığı arttırmak için ne yapmak gerekir?

Artık fonolojik farkındalığı arttırmak ve çocuğun konuşmasını düzeltmek için mobil uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor. GörDuyÖğren® Okuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4 serisi kadar Ayşegül Turan® Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulaması da fonolojik farkındalığı arttırıp, çocukların dil gelişimi süreçlerini zevkli ve eğlenceli bir tecrübe haline getirmektedir.

GörDuyÖğren®Okuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4 serisini nasıl satın alacağım?

Öncelikle bu uygulamayı hangi cihazınızda en çok kullanacağınıza karar verin. Uygulama en iyi tablette ve büyük ekranda güzel oynanıyor. Ama cep telefonunuzla da paylaşım yaparsanız da çocuk oyunu bildiği için yadırgamadan oynuyor. Sonra cihazlarınızın market grubuna bakın. Bu satın aldığınız uygulamayı hangi cihazla paylaşabileceğinizi gösterir. Tablet ve cep telefonları iki grup markete bağlılar. Google Play Store ve Apple Store. Apple cihazları (ipad ve iphone) Apple Store’a bağlı. Android cihazlar da Google Play Store a bağlı. Aynı grup cihazı almak tablet ve cep telefonu paylaşımı yapabilmeniz için gerekli. Eğer satın aldığınız uygulamayı Android bir cihazda kullanıyorsanız, paylaşım yapacağınız cep telefonunun da Android grubu cihaz olması gerekiyor. Eğer cihazınız Apple ürünlerinden biri ise de paylaşım cihazınızın da Apple ürünü olması şartı, uygulamayı paylaşım yapabilmeniz için gerekli.

GörDuyÖğren®Okuma Öğreniyorum 1, 2, 3 ve 4 serisini nasıl indireceğim?

Uygulamayı sadece kablosuz ağ ile indirebiliyorsunuz. Eğer tablet veya cep telefonunda yeterli hafıza yok ise indiremeyeceksiniz. Bu durumda hafızadan bazı dosya ve oyunları silerek yer açmanız gerekmektedir. Her zaman ücretsiz olan GörDuyÖğren® Okuma Öğreniyorum 1 uygulamasını indirin ve deneyin.

Kredi Kartı Bilgilerimi Nasıl Vereceğim?

GörDuyÖğren® Okuma Öğreniyorum 1, 2, 3 ve 4 serisini almaya karar verdiğinizde, Google Play Store veya Apple Store dan indirmek için cihazlarınızın bu marketlerde kimliğiniz (ID) üzerinde gözükmesi gerekiyor. Bu marketlerde kimliğiniz yoksa, kimlik tanımlaması yapmalısınız. Öncelikle doğru bir kimlik oluşturun. Böylece satın aldığınız uygulama silinse bile ücretsiz indirme hakkınız oluyor. Bazı durumlarda Google Play Store veya Apple Store bir nedenle kredi kartınızı kabul etmeyebiliyor. Böyle durumlarda eksiklerinizi tamamlayın; kredi kartının limitinin yeterli olduğundan, kredi kartınızın sanal alışverişe açık olduğundan emin olun.

Uygulamanın marketi kredi kartımı kabul etmiyor, ne yapmalıyım?

Eğer uygulamanın ücretli serisini almak istediğinizde Google Play Store veya Apple Store yukarda yazılı eksikleri tamamlamış olmanıza rağmen hala kredi kartınızı kabul etmiyorsa, bu marketlerde alışveriş yaparken kullanılan hediye çekleri var. Hediye çeki ile ödeme yapabilirsiniz. Google Play Store ( Android Market ) veya Apple Store ( iphone, ıpad marketi ) hediye çekleri büyük marketler ve internette satılıyor. Bunlarla uygulamayı alabiliyorsunuz.

Tabletimde uygulamada yavaşlık oldu ne yapabilirim?

Eğer uygulamayı tam kapatmadan başka oyuna geçtiyseniz, tekrar geri dönüp oynamak istediğinizde normalden daha yavaş çalışabilir. Oyunu tamamen kapatmak için ipad cihazlarda açma-kapatma düğmesine iki defa üst üste basıp ,
uygulamayı küçültüp ekranın dışına atıyorsunuz. Böylece uygulama tam kapanmış oluyor ve baştan açabiliyorsunuz.

Sayfaları nasıl çevireceğim?

Sayfalar aynı kitap sayfası gibi sağdan sola doğru çevriliyor.

7.oyunun kısa olmasının sebebi nedir?

GörDuyÖğren®Okuma Öğreniyorum1,2,3 ve 4 mobil uygulaması dil gelişimi prensiplerine göre hazırlandı. Çocuğun ilk kazandığı sesler ünlü harflerin sesleri en önce, sonra da edindiği diğer sesler ekleniyor. Her uygulamada amaçlanan seslerin 7.oyunda birleştirilmesi gerekiyor. Fakat Türkçenin dil yapısı bu oyunda kısıtlı kalıyor ve daha fazla kelime üretilmesine izin vermiyor. Aynı dilbilimsel kural Ğ için de geçerli. Yumuşak Ğ kelime başına gelmediği için bu harfle başlayan kelimeler yok.

Uygulamanın ücretli versiyonunun aldım. Hangi cihazlarla paylaşım yapabilirim?

İnternet marketleri kurallarına göre, aldığınız ürünü sadece aynı market grubundaki cihaza ücretsiz yükleyebiliyorsunuz. Örneğin, Android grubu bir cep telefonunuz var, aldığınız uygulamayı tablette de kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda sadece Android marka bir tablete ücretsiz tekrar indirebilirsiniz. Tabletiniz Apple grubu ise (ipad gibi) bu durumda ücretsiz paylaşım mümkün değil.
Aynı durum Apple Store’dan aldığınız uygulama için de geçerli. Apple Store sadece kendi cihazları arasında (iphone, ipad) ücretsiz uygulama paylaşımına izin veriyor. Android grup tablet ve cep telefonlarına ücretsiz paylaşım yapmıyor.

Uygulamayı çocuğum kullanırken birdenbire silmiş, tekrar ücretsiz yükleyebilir miyim?

Apple Store olsun, Google Play olsun müşteri bilgilerini ve ID lerini kaydediyor. Uygulamayı ücretli aldığınızı biliyor ve sizi bilgilerinizden tanıyarak uygulama yanlışlıkla silindiğinde ücretsiz indirmenize izin veriyor. Bu sebeple Google Play ve Apple Store’a kimlik tanımlarken doğru bilgi vermeniz ve şifrenizi unutmamanız çok önemli.